O firmie  |  Trawa rolowana  |  Hydrosiew  |  Zieleń  |  Środowisko  |  Kontakt
Trawa rolowana

Trawnik z rolki, na świecie obecny od dawna, w Polsce z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nasze działania skoncentrowaliśmy na uzyskaniu produktu o bardzo wysokiej jakości, dlatego produkując trawę w rolkach używamy do siewu wyłącznie odmian traw pochodzących od najlepszych światowych producentów, które są przystosowane do polskich warunków klimatycznych. Większość mieszanek wykonywana jest na nasze indywidualne zamówienie a każdy metr wyprodukowanej trawy jest dokładnie sprawdzany pod kątem założonych parametrów.

Trawa rolowana - jest gotowym produktem przeznaczonym do natychmiastowego ułożenia w ogrodzie, parku, przed siedzibą firmy, na skarpie czy też na boisku sportowym (trawę można układać cały rok, z wyjątkiem okresów, kiedy ziemia jest mocno zmarznięta). Trawa rolowana produkowana jest w dwóch technologiach.
Możecie wybrać Państwo typ trawnika, jaki chcecie mieć, nie tylko ze względu na przewidywany sposób użytkowania, ale i technologie produkcji.

Technologie produkcji:
 • Trawnik z folii
  Naturalny trawnik typu darniowego produkowany na specjalnie przygotowanym podłożu o grubości 2-3 cm rozłożonym na folii. Dojrzały trawnik jest zwijany i przewożony na miejsce układania wraz ze 100% masy korzeniowej.
Przewagą trawy rolowanej produkowanej na folii nad trawą odcinaną od podłoża jest jej wyjątkowa jakość, którą możecie docenić Państwo natychmiast po ułożeniu.
 • Trawnik z gruntu
  Naturalny trawnik z gruntu jest wykorzystywany głównie przez firmy, przy realizacji dużych projektów takich jak budowa boisk, umocnienia skarp i wałów drogowych, nasypów kolejowych, budowie zieleni komunalnej.
W produkcji gruntowej, nasiona trafiają bezpośrednio do gleby i po kilkunastu miesiącach darń pozyskuje się poprzez wycinanie roślin razem z cienką warstwą podłoża. Do produkcji używa się głównie różnych odmian wiechlin, które ze względu na zwięzły system korzeniowy poddają się łatwo obróbce mechanicznej tj. wycinaniu i zwijaniu, należy jednak pamiętać, że w wyniku takiego działania ponad 80% masy korzeniowej zostaje w glebie. W uprawie gruntowej (szczególnie przy dużej ilości hektarów) trudne jest też dopilnowanie jednorodności produkowanej darni. Trawę wycinaną z gruntu można polecić mniej wymagającemu odbiorcy, dla którego koszty są podstawowym wyznacznikiem przy realizacji projektu, ponieważ cena metra kwadratowego trawnika z gruntu jest niższa.

Typy użytkowania:
 • Dekoracyjno-użytkowy - najbardziej popularny, jest to trawnik dywanowy o pięknej jednorodnej, zwartej budowie darni i soczyście zielonej barwie. Ten typ polecany jest tym wszystkim, którzy pragną mieć piękny trawnik, cieszyć się nim, jednak nie chcą poświęcać mu zbyt dużo uwagi.
 • Ozdobny - o aksamitnej i gładkiej murawie. Wygląd aksamitu powodują głównie dwa czynniki. Po pierwsze, darń tworzą trawy o liściach wąskich i delikatnych, po drugie właściwa dla tego typu trawnika systematyczna i dość pracochłonna pielęgnacja, która sprawia, że ten typ trawnika jest stosunkowo trudny do prowadzenia.
 • Sportowy - dla terenów intensywnie użytkowanych takich jak boiska sportowe,
  zalecany ze względu na wykorzystanie w jego produkcji gatunków i odmian
  szybko się regenerujących.
 • Shadow - jeżeli macie Państwo teren mocno zacieniony to jest to produkt dla was,
  ponieważ inne typy trawników na pewno nie będą rosły w cieniu.

Układanie i pielęgnacja
Ułożenie trawnika z rolki nie jest specjalnie skomplikowanym procesem. Oczywiście najlepiej powierzyć tę pracę fachowcom, jeżeli jednak chcemy zrobić to sami musimy przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad.
 1. Podłoże pod trawnik powinno być starannie przygotowane, dobrze wyrównane, wolne od chwastów, kamieni i innych zanieczyszczeń. Najlepiej trawa przyjmuje się na podłożu zasobnym w próchnicę. Oczywiście możemy rozłożyć trawnik w dowolnym miejscu, ale musimy pamiętać, że w dużej mierze oprócz właściwego materiału, dalszej prawidłowej pielęgnacji to właśnie podłoże decyduje o tym, jak nasz trawnik będzie prezentował się w przyszłości.
 2. Pracę zaczynamy wyznaczając prostą linię przez środek terenu (najlepiej przy użyciu sznurka). Układamy rozwinięte pasy darni ściśle naprzemianlegle jeden obok drugiego, tak jak cegły w murze. Każdy fragment przyciskamy do podłoża np. przy użyciu deski. Następnie całość dokładnie wałujemy. Zewnętrzne krawędzie docinamy nożem wyznaczając w ten sposób ostatecznie kształt trawnika (odsłonięte krawędzie ze względu na przesychanie należy obsypać ziemią).
 3. Warunkiem przyjęcia się ułożonej darni jest codzienne, obfite podlewanie przez pierwszy tydzień, a później w razie potrzeby (w przeciwnym razie darń może się ściągać tworząc duże szczeliny pomiędzy pasami).
 4. Po świeżo założonym trawniku możemy chodzić, jednak jego pełną eksploatację powinniśmy odłożyć do czasu wstępnego ukorzenienia się trawy (około 2-3 tygodnie). Koszenie wykonujemy w razie potrzeby (można od razu).
 5. Istotnym czynnikiem utrzymania pięknego wyglądu trawnika jest właściwe nawożenie i systematyczne koszenie na wysokość 3 do 5 cm, raz lub dwa razy w tygodniu.
Rolki z darnią powinny być rozłożone w czasie nie dłuższym niż 48 godzin od momentu zwinięcia. W innym przypadku należy je rozwinąć i obficie podlać, ponieważ szczególnie w upalne dni trawa w rolkach jest podatna na zaparzanie się, a to bezpowrotnie niszczy darń. Mniejszym problemem jest czasowe przesuszenie darni, po obfitym podlaniu lub najlepiej zanurzeniu pasa darni w wodzie, trawa szybko dochodzi do siebie.

Informacje
Wymiary rolki:
Trawa z folii - 200 cm x 50 cm
Trawa z gruntu - 250 cm x 40 cm
Ciężar rolki - 15-30 kg w zależności od wilgotności podłoża
Grubość podłoża - 2-3 cm

Usługi
 • projektowanie
 • wszystkie prace przygotowawcze na terenie klienta (porządkowanie, niwelacja,
  zakładanie obrzeży trawnikowych i siatek przeciwko kretom itp.)
 • transport na terenie kraju
 • rozładunek i układanie trawnika
 • doradztwo i wszystkie zabiegi pielęgnacyjne
  (nawożenie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie, regeneracja)
 • zakładanie systemów nawadniających przed ułożeniem trawnika
  lub pod istniejącą murawąWstecz
Hydrosiew
Zieleń drogowa i miejska
Zieleń na obiektach sportowych
Nawadnianie
Kontrola erozji
Rekultywacja terenów
Kontrola pylenia
Copyright © 2009 Zielony Ekspres
Adres biura: ul. Poznańska 4, 88-100 Inowrocław
tel./fax. (52) 357 92 71
mgr inż. Dariusz Teresiński
tel. kom. 608 803 154
email: biuro@zielonyekspres.pl